Medycyna Stylu życia to nowa gałąź nauki, która wykorzystuje odkrycia z zakresu genetyki, immunologii, nutrigenetyki i nutrigenomiki tak, by dopasować idealną formę terapii i diety. Kluczem do sukcesu jest personalizacja. Każdy z nas jest inny, dlatego nie zawsze możemy stosować się do ogólnodostępnych zaleceń, to co jest dobre dla jednych, dla innych może być trucizną.
Co jeść i jak się odżywiać? Jaką dietę stosować? Wielokrotnie zadajemy sobie pytania o to co jest dla nas najlepsze. Zastanawiamy się, jakie składniki powinny dominować w naszej kuchni, czy może zwiększyć ilość białka, albo może ograniczyć spożywanie tłuszczy? Chcemy schudnąć, ale nasze kolejne próby kończą się porażką i nie przynoszą upragnionych efektów. Czy wymarzona sylwetka jest nieosiągalna? Odpowiedzi musimy szukać w genach!
Kolejne pytanie: jak ćwiczyć? Jedni biegają, drudzy podnoszą ciężary. Jaki rodzaj wysiłku fizycznego wybrać? Niewłaściwie dobrane ćwiczenia mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Możemy przeciążyć mięśnie, stawy, a dodatkowo zniechęcić się do aktywności fizycznej, która powinna być nieodzowną częścią naszego życia. Jak ćwiczyć zdrowo i jednocześnie widzieć efekty naszych zmagań? Odpowiedzi znów należy szukać w genach!
Wśród rodziny, przyjaciół coraz częściej spotykamy się z wieloma przykrymi chorobami. Zadajemy sobie pytania o nasz przyszły los. Czy odziedziczyliśmy jakąś chorobę? Jakie jest ryzyko wystąpienia cukrzycy, osteoporozy, nietolerancji pokarmowej – przecież pojawiają się one tak często? Odpowiedzi po raz kolejny należy dopatrywać się w genach.
W genach wszystkich ludzi znajdują się błędy powstałe pod wpływem wielu różnych oddziaływań takich jak:
Niektóre mutacjie nie wywołują żadnych objawów, ale część z nich prowadzi do pojawienia się specyficznych chorób, nadwagi, alergii, nietolerancji pokarmowych. W genach zapisane jest dosłownie wszystko, dlatego tylko ich dokładne zbadanie pozwoli idealnie dopasować dietę, plan treningowy, metodę leczenia.
Dieta dopasowana do DNA to dieta idealna. Specjalistyczne badanie analizuje geny związane z metabolizmem określonych składników odżywczych oraz występowaniem nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowych. Obrazuje jaką ilość kalorii należy dostarczyć, na ile silne jest uczucie głodu i sytości, a nawet jaka jest nasza tendencja do podjadania. Jeśli walczymy z nadwagą, taka analiza pozwoli wybrać odpowiedni plan odchudzania, który będzie idealnie dopasowany do profilu genetycznego.
Czy mamy geny związane ze sportem? Oczywiście, że tak! Ich analiza pozwala określić budowę ciała, wytrzymałość komórek mięśniowych, Dzięki określeniu indywidualnych predyspozycji możemy wybrać odpowiednią dla nas dyscyplinę sportu. Możemy także wykryć niedobory metabolizmu, które mogą wpływać na stan zdrowia i wyniki sportowe.
A co z chorobami? Analiza genów pozwoli na wykrycie mutacji, które mogą mieć wpływ na powstawanie:
Wczesne zdiagnozowanie nie jest proste, ponieważ początkowe objawy często są niespecyficzne, ignorujemy je nie zdając sobie sprawy, że mogą mieć poważne konsekwencje. Analiza genetyczna pozwala na wykrycie choroby na wczesnym etapie, a nawet jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek dolegliwości. Lepiej wiedzieć wcześniej, by móc wprowadzić zmiany, które zmniejszą ryzyko wystąpienia choroby lub zmniejszą intensywność przyszłych objawów.